^Návrat hore
logo
  
  
  
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Get Adobe Flash player

Tupozrakosť a jej liečba

Tupozrakosť je znížená zraková ostrosť videnia ľavého alebo pravého oka. Postihuje celé 3% populácie. Na jedno oko vidí dieťa veľmi dobre, ale druhým okom omnoho horšie, obyčajne bez viditeľných zmien, ktoré by ste na tomto zrakovom orgáne mohli pozorovať. Nazýva sa aj lenivosť oka - amblyopia.
NÁSLEDKY TUPOZRAKOSTI
Veľmi vážne. Keď rodičia neprídu s dieťaťom k očnému lekárovi čo najskôr, riskujú tak trvalé následky. Tupozrakosť môže byť tak veľká, že dieťa po zakrytí lepšie vidiaceho oka vidí predmety do vzdialenosti jedného metra, a to väčšinou len obrysy. Teraz si predstavte, že vaše dieťa v dospelosti môže mať úraz, ochorenie, pri ktorom stratí svoje lepšie vidiace oko...
TUPOZRAKOSŤ sa nedá operovať! Ani laserom či iným spôsobom, ako si mnohí myslia. Môžeme ju ale úspešne liečiť konzervatívne – pravidelným cvičením, oklúziou, teda zakrývaním zdravého oka, a samozrejme veľmi presnou a správnou korekciou prípadnej dioptrickej poruchy.

LIEČBA TUPOZRAKOSTI
Najväčšie úspechy pri liečbe tupozrakosti sú u detí diagnostikovaných najneskôr do veku 4 rokov, najlepšie v 2-3 rokoch. Očný lekár najskôr zistí presne prípadnú dioptrickú poruchu vášho dieťaťa. Po nasadení okuliarov je najdôležitejšie správne zakrytie lepšie vidiaceho oka tzv. oklúziou alebo oklúzorom. Veľmi dôležité je vedieť, že dokonalé zakrytie lepšie vidiaceho oka a správna korekcia (okuliare) sú základným predpokladom ako vycvičiť tupozraké oko. Dieťa musí zo začiatku oklúziu nosiť v intervale 6 : 1, čo znamená šesť dní od rána do večera a jeden deň pauza. Pritom je nutné dodržiavať pravidelné kontroly, kedy sa podľa výsledkov liečby oklúzia postupne znižuje. POZOR: po prvom zakrytí lepšie vidiaceho oka u dieťaťa s ťažkou amblyopiou dieťa veľmi zle vidí! Dieťa nesmie zostať samé, veľké riziko úrazu! Je na mieste veľká trpezlivosť, pravidelnosť cvičení, dôležité dbať o čistotu okuliarov.

MŠ Piaristická Nitra